4 pravidla úspěšného předpěstování zeleniny

Jsme přírodě tak proklatě blízko, ale přesto tak daleko. Plody jsou na dosah, ale ne a ne dozrát. To bychom nebyli my, tvorové vynalézaví. Přírodu prostě trochu oklameme. Pro urychlení sklizně a předběhnutí času si sazeničky předpěstujeme na okenním parapetu. Dosáhneme tak na plody, které by v našich podmínkách byly pasé, zvýšíme úrodu a urychlíme sklizeň.

Papriky, celer a rajčata je zapotřebí předpěstovat vždy. Nestačily by dozrát, nebo by byla úroda velmi malá. Nedočkaví jedinci, jako jsem já, si můžou předpěstovat saláty, kedlubny, brokolice, květáky, dýně a cukety. Díky předpěstování si sklizeň u těchto plodin urychlíme.

Je zapotřebí dodržet jen pár pravidel. Pak ale vypěstujeme krásné, zdravé, silné a hlavně nevytáhlé sazeničky, které budou na konečném stanovišti zářit.

Každým rokem se zahradníci škádlí, kdy je ten nejlepší výsevní čas. Ale kdy to je? Záleží na nadmořské výšce, konečném stanovišti, kam sazeničky umístíme (skleník – vytápěný, nevytápěný, venkovní záhon) a samozřejmě na našem, poslední dobou, nevyzpytatelném počasí. Mně pomáhá tato základní tabulka, kterou naleznete zde.

Nemůžu slíbit, že to půjde bez práce, ale po splnění těchto pravidel je to brnkačka a výsledek bude famózní. Tak vzhůru do toho!

1. Samotný výsev

Substrát

Pro úspěšné vyklíčení a počáteční růst rostlin je potřeba si vybrat vhodnou zeminu. Buď si můžeme výsevní substrát přímo koupit, nebo si ho sami namíchat.

Pro namíchání budeme potřebovat zahradní zeminu a odlehčovací složku (perlit, písek nebo drcený keramzit).

Hloubka setí

Aby něco vykouklo napovrch, je potřeba dodržet hloubku setí. Osvědčilo se mi pravidlo, vysévat do hloubky 1,5 – 2 násobku velikosti semene. Čím větší semínko, tím potřebuje hlubší výsev.

2. Vlhko

Klíčení

Po vysetí semínkům dopřejeme hodně vlhkosti. Substrát pomocí rozprašovače navlhčíme. Aby tak rychle nevysychal, přikryjeme buď to igelitovým sáčkem, kde pomocí nůžek uděláme dírky. Nebo přiklopíme další průhlednou miskou.

Rozkaz zněl jasně! Semínka v zemi nesmí vyschnout! Proto neustále substrát kontrolujeme, rosíme a větráme, aby se nevytvořila uvnitř plíseň.

Raději zavlažujeme rosením, zaléváním by se semínka mohla vyplavit.

Růst

Až sazeničky vylezou, víko už nadobro sundáme a můžeme opatrně zalévat.

3. Teplo

Teplota je další zásada, kterou se snažíme dodržet.

Klíčení

Optimální teplota při klíčení předpěstované zeleniny je 20 – 25°C, vyšší teploty by škodily. Proto zasetá semínka umístíme k radiátoru, můžeme i na okenní parapet. Jen pozor, aby noční teploty moc neklesaly.

Náchylné na prvotní teplotu jsou hlavně papriky, snesou až 30°C. Na ty dávám už obzvlášť pozor. Děda mě naučil hlavní fígl, a to umístit misku s vysetými semínky na radiátor s dřevěným prkýnkem. Samozřejmě záleží na teplotě nad topením.

Růst

Až semínka vzejdou, zajistíme jim světlé místo (viz. Světlo) s teplotou 18 – 20°C. Tuto hranici nepřekračujeme. Nechceme, aby rostlinky rychle rostly, ale aby sílily. Dáme pozor i na nižší teplotu. Pod 15°C sazeničky přestávají růst.

4. Světlo

Klíčení

Při prvotní fázi nás světlo nemusí vůbec trápit. Dostatek světla zajistíme až při samotném růstu.

Růst

Po vyklíčení misky se sazeničkami uložíme na okenní parapet, nejlépe na jižní stranu, popřípadě východní. Protože chceme vypěstovat zdravé, silné sazeničky a ne žádné nitky, musíme jim to světlo prostě naservírovat.

Žádné utápění pod rám okna. Sazeničky umístíme tak, aby byly těsně u skla. Pomůžeme si např. polystyrenem a misky podložíme.

Ani jednu sazeničku nesmíme o světlo ochudit, proto při naší péči misky (květináče) otáčíme a různě prohazujeme. Nebudou se pak klonit a vytahovat ke sklu.

(Foto – děložní lístky)

Až sazeničky vytvoří minimálně první pravé lístky (neplést s děložními – ty vyrostou jako první), je potřeba sazeničky přesadit do květináčů, kelímků se zahradnickým substrátem. A než půjdou na konečné stanoviště snažíme se neustále dodržovat zásady pro růst:

  • vlhko
  • světlo
  • teplo

(Foto – pravé lístky)

♥Přeji krásný předpěstební čas, ať vám sazeničky pěkně rostou a práce vás naplňuje♥

„Pěstování nemusí znamenat krev, slzy a pot. Pěstuji vitální a zdravé plodiny jen za pomoci vyvýšených záhonů a základních zákonitostí přírody.“ Zajímá vás, proč takto pěstuji? dozvíte se zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.