Jak předpěstovat dýně a cukety

Také si říkáte, dám je až na záhon. Ale když se to blíží, přemýšlíte, jestli by nebylo lepší sazeničky předpěstovat? Člověk má pocit, jako by měl něco prošvihnout.

Zeptám se na rovinu. Máte dostatek místa doma za oknem? Bude tam dostatek místa v květnu? Proč se ptám… U nás je totiž při vysévání dýní a cuket vždy dost místa. Ale jak se všechny sazeničky rozrostou (papriky, rajčata, ačokča, dýně, cukety), tak už je to u nás opravdu na kách.

Místo máte? Tak jste tady správně. A rovnou si připravte pár věcí. Teď je ten správný čas na předpěstování sazeniček.

1. Výsev semínek

  • květináče o průměru cca 10cm nebo kelímky od velkého jogurtu (uděláme dírku do dna)
  • zahradnický substrát nebo vyzrálý kompost
  • osivo

Květináč naplníme zahradnickým substrátem, můžete dát vyzrálý kompost. Pořádně to zalijeme. Uprostřed uděláme dírku hlubokou zhruba 3cm. Vložíme semínko, zahrneme zeminou a lehce přimáčkneme. Ještě porosíme.

2. Umístění

Květináč pak dáme na místo o teplotě 20°C. Přikryjeme igelitovým sáčkem s otvory. Substrát nebude tak rychle vysychat. Je to pro sichr. Nemusíme mít strach, že by semínko zaschlo.

Pravidelně sadbu kontrolujeme, větráme a rosíme. Zhruba za 10 dnů semínko spatří světlo světa. Náš hlavní úkol je teď nadobro sundat sáček, umístit sazeničku na světlo (okenní parapet) a pravidelně zalévat. V takovém to stavu ji budeme hýčkat do posledních mrazů.

3. Výsadba sazenic

Cukety a dýně jsou hodně náchylné na mráz, proto je budeme dávat na konečné stanoviště, až nebudou hrozit přízemní mrazíky. Většinou je to v druhé polovině května.

Záhon, kam sazeničky půjdou, musí být pořádně nadupaný živinami. Vysadíme je do dobře vyhnojeného záhonu nebo přímo na kompost, kde si budou lebedit.

Nezapomeneme kolem sazeniček nasypat piliny nebo rozdrcené skořápky od vajíček. Člověka nedokáže nic naštvat víc, než užrané sazeničky od slimáků. Zamezíme jim tak přístup k delikatese. A to mi věřte, že to pro ně delikatesa je. Salát a nové sazeničky cítí na sto honů.

„Pěstování nemusí znamenat krev, slzy a pot. Pěstuji vitální a zdravé plodiny jen za pomoci vyvýšených záhonů a základních zákonitostí přírody.“ Zajímá vás, proč takto pěstuji? dozvíte se zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.