Jarní výsadba česneku ve 3 krocích

Už máte česnek v zemi? Že jste ho tam na podzim nešoupli? Nebojte, máme štěstí. Život někdy dává druhou šanci a ta je teď! Jarní výsadba je v plném proudu.

1. Příprava půdy

Nenechte se mýlit. Česnek sice není plodina první trati, ale to neznamená, že bychom se na přípravu a obohacení půdy měli vykašlat. Pro svůj růst potřebuje dost živin, proto mu přilepšíme hned v počátku.

Záhon tedy prokypříme, vyndáme nějaký ten plevel. Na přilepšenou záhon zavezeme vyzrálým kompostem. Rovnoměrně rozhrábnemepromísíme se stávající půdou.

2. Rozdělení stroužků

Před sázením si palice česneku rozdělíme na jednotlivé stroužky. Česnek rozebíráme opatrně, při jarní výsadbě se může stát, že už stroužky budou mít klíček, tak ať ho hned v počátku neurveme.

Stroužky očistíme od volných slupek, ale úplně neloupeme.

Že se vám sloupla celá? Nezoufejte, nic se neděje a stroužek klidně přiřaďte k sadbě.

Při rozdělování a čištění stroužky kontrolujeme. Poškozené nebo napadené dáváme rovnou pryč. Při selekci se ještě můžeme zaměřit na velikost stroužků, údajně je to jedno, ale ten pocit…

„Velký jedinec – silný jedinec“

3. Výsadba

Vezmeme lať a vytvoříme si rýhy (řádky) hluboké 6 cm, vzdálené od sebe min. 25 cm. Řádky si zvolíme podle budoucího obdělávání, klidně můžou být i ve větší vzdálenosti.

Do řádků začneme vkládat stroužky špičkou nahoru. Vzdálenost od sebe udržujeme 10cm. Snažíme se, aby byl stroužek natočen jedním směrem. Listy budou růst stejně a nám to usnadní péči. Stroužky do půdy mírně zatlačíme.

Opatrně přehrneme půdouutužíme.

Jinak česnek můžete šoupnout mezi jahody. Loni nám tam rostl jako divý. Nemůžu říct, jestli to mělo na jahody blahodárný vliv, ale určitě se nekonala rivalita.

Můžu ale říct, že domácí je domácí. Tenhle slogan u česneku platí na 100%!

Takže jestli jste ho na podzim nestihli, tak máte jedinečnou šanci. Našoupejte ho, kam se dá.

♥Vzhůru do toho a ať se dílo daří♥

„Pěstování nemusí znamenat krev, slzy a pot. Pěstuji vitální a zdravé plodiny jen za pomoci vyvýšených záhonů a základních zákonitostí přírody.“ Zajímá vás, proč takto pěstuji? dozvíte se zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.