Nepoužívám žádné chemické postřiky, říká pěstitel rajčat

Mýlila jsem se! Říkáte si taky, jak by asi měla být vysoká rajčata, aby plody stihly dozrát? Očividně jim zatínáme tipec moc brzy.

Tady vám představuji Františka Hejdu. Uvidíte sami, je to zahradník na pravém místě. Jeho vášní je pěstování obrovských rajčat. A jak to dělá? Čím hnojí? To nám vše prozradil. Pojďte a ponořte se do rajčatového ráje.

Je vidět, že pěstováním žijete, kdy jste tuto vášeň objevil?
Nevím, jestli objevil, ale zahrádce se věnuji už od školních let.

Kolik druhů rajčat máte na kontě? Pěstujete jen české odrůdy?
Letos jsem vysel další nové druhy. Pokud tedy vzejdou, budu mít na kontě 162 druhů. A do toho nepočítám 20 odrůd, u kterých jsem neznal původ. S letošními rajčaty to bude celkem 182 druhů.

Pěstuji odrůdy z celého světa – z Argentiny, Mexika, USA, Japonska, Polska, Německa, Ruska, ostrova Lanzarote atd.

Jaké druhy byste doporučil pro děti, vlastně i dospělé? Hodně lidí rajčata nejí pro jejich štiplavou chuť. Dáte nám tipy na sladké plody?
Říkám jim rajčata nejen pro dětské jazýčky. Tady je pár druhů: ARTISAN BLUSH TIGER, BIBI, DATLO, GARDENBERRY F1, GOLDKRONE, CHERROLA F1, MINI, RADANA, ROSELLA, SUNGOLD F1, SWEET APERITIF, VALDO

Mnoho lidí je omezeno místem, jaké druhy byste doporučil do truhlíků za okno a na balkón?
Do truhlíků na balkon bych doporučil rajčata: AZTEK, VENUS,  VILMA, TINI TIM, BAJAJA, TUMBLING TOM RED, TUMBLING TOM YELLOW

Čtenáře bude určitě zajímat, jak připravujete zeminu pro výsev a samotné pěstování?
Semínka vysévám do supresivního substrátu, je přímo určený pro výsev. Sazeničky pak přesazuji do zahradnického substrátu, který míchám se zeminou 1:1. Pak už jdou na konečné stanoviště.

Rostliny máte opravdu velkolepé. Prozradíte nám, jak se o ně staráte, že se jim tak daří?
Dávám si záležet na složení půdy, aby měly rostliny z čeho růst. Dobře vyhnojená půda je základ. Na podzim zaryji koňský hnůj, chemicky neošetřenou trávu a listí z ovocných stromů.

Během sezóny občas přihnojím rozředěným vykvašeným holubím trusem. Nepoužívám žádné chemické postřiky. Nad většinou rostlin mám krytí proti dešti, nejsou pak tolik náchylné na plíseň.

Děláte si zásobu na zimu?
Ano. Na zimu manželka připravuje lečo, rajčatový džus a pečená rajčata.

Co byste vzkázal čtenářům, kteří chtějí začít s pěstováním?
Kdo jednou ochutná vlastnoručně vypěstované rajče na sluníčku, z obchodu už mu moc chutnat nebude.

Ano, to dávám p. Hejdovi za pravdu. Nedá se srovnávat vlastnoručně vypěstované rajče ze sluníčka s kupovaným. Souhlasíte? K prvnímu kroku vám stačí semínka, miska a výsevní substrát.

Za rozhovor a přehled rajčat p. Hejdovi moc děkuji a z celého srdce přeji, aby se rajčatům i nadále tak dařilo.♥

„Pěstování nemusí znamenat krev, slzy a pot. Pěstuji vitální a zdravé plodiny jen za pomoci vyvýšených záhonů a základních zákonitostí přírody.“ Zajímá vás, proč takto pěstuji? dozvíte se zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.