Jak pěstovat brambory v pytli

Chtěli byste pěstovat brambory, ale nemáte dost místa? Nebo jen nevíte, jak na to? Sepsala jsem postup, se kterým vás úspěch nemine.

Už pěkně dlouho jsem chtěla vyzkoušet pěstování brambor v pytlích. Vždycky to ztroskotalo na tom, dyť máme zahradu. Pěstovali jsme totiž brambory klasicky. Ale červík mě neustále nahlodával.

Dva roky zpátky jsem si objednala pytle přímo na pěstování brambor. Já vím, asi to bylo zbytečné. Ale chtěla jsem to prubnout. Fascinovalo mě to spodní otevírání, které jsem vlastně ani jednou nepoužila. Můžu vám ale říct, že výsledek nebyl vůbec špatný. Za úspěchem určitě nestál přímo tenhle pytel na pěstování brambor. Věřím, že by stejnou službu udělal i pytel klasický.

Je ale pravda, že se v tomhle „spešl“ pytli i dobře nosí listí. Furt drží a to je u nás v provozu na jaře i na podzim.

Letos v tom frčí kluci. Uvidíme, jaký budou mít úspěch. Dost bylo zábavy, jdeme do práce.

Na pěstování brambor v pytli budeme potřebovat:

  • pytle (přímo pytle na pěstování brambor, jutové pytle, polypropylenové pytle, pevné igelitové pytle – třeba ze substrátu, staré nádoby, sudy)
  • kompost, zahradnický substrát

1. Pokud pytle (nádoby) nepropouští vodu, je potřeba vespod udělat díru. U igelitových pytlů ustřiháme rohy.

2. Pytle umístíme na slunné místo. Ohrneme okraje, ať jde k nati dostatek světla. Do pytle nasypeme kompost do výšky 20 cm. Rozmístíme brambory 15 cm od sebe. Jestli už mají klíčky, snažíme se je neurvat. Zasypeme 10cm vrstvou kompostu. Zalijeme.

3. Jednu nevýhodu tohle pěstování má. A to je pravidelné zalévání. Kořen si totiž nemůže sáhnout pro vodu do spodní vrstvy. Proto je potřeba kontrolovat vlhkost půdy a podle potřeby zalévat.

4. Až vykoukne stonek, můžeme začít vrstvit. Povyroste, odhrneme pyteldosypeme ke stonku. Vrstvením totiž nahrazujeme přihrnování, které se provádí při klasickém pěstování. Skončíme cca 10 cm pod okrajem.

Hlavně žádný stres, když se povede navrstvení do pytle na 2x, je to super.

5. K blížící se sklizni bude nať vadnout a schnout. Takže až uvidíme nehezkou ležící suchou nať, je to pro nás odpal a my můžeme konečně sklízet. Pytle vysypeme a brambory vybereme.

Máte je tam? Na konci bramborové sezóny si dáme vědět na Facebooku.

Račte tudy ⇒ Lucky zelenina

 

„Pěstování nemusí znamenat krev, slzy a pot. Pěstuji vitální a zdravé plodiny jen za pomoci vyvýšených záhonů a základních zákonitostí přírody.“ Zajímá vás, proč takto pěstuji? dozvíte se zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.