STOP věčnému trápení: Slimáci a plzáci – 7 zásad pro úspěšnou redukci

Oni ví, co je dobré.

A je to tady! Taky už vám na záhonu číhají nastartovaní gurmáni jménem slimáci? A že jim nejvíc chutnají čerstvě vykouknuté sazeničky. Jako by nemohli chvilku počkat, až povyrostou, a pak si trochu zobnout. Podáte prst a ruku by vám sežrali.

Zkoušíte, co se dá?

Pročítáte internet, ale nic na ně nezabírá? Pivo mizí ze spíže, lejete to tam, co jim hrdlo ráčí, ale že by se konaly zástupy jako na koncertě, to se tedy říct nedá. Kávou se proléváte, lógr rozhazujete kudy chodíte a zase účinek skoro žádný?

Berme to s nadhledem, určitě to s námi myslí dobře: nenechají naše mozkové závity zatuhnout, trénují naši trpělivost, učí nás ukočírovat vztek, zkouší, jestli to s tim zahradničením myslíme opravdu vážně a po první porážce to hned nezabalíme, trénují náš zrak atd.

Jsou to takoví naši učitelé.

Ale čeho je moc, toho je příliš! Přijít ráno na zahradu a vidět holý záhon, to opravdu naštve, v tu ránu by se ve mně krve nedořezali.

Pozoruji, že je to na zahradě jako na houpačce. Při pěstitelských začátcích jsem tak dva tři roky měla klid, vůbec tady nebyli. Ale pak to začalo. První rok sem tam kousek a ten další? Koloniální nájezdy jak vyšité, sežrali, co se dalo.

Trochu to dávám za vinu nově přistěhovalým sousedům, mají spoustu koček a začaly se tady krmit vším, co se hýbe a nám pomalu a jistě mizí ze zahrady slepýši (slimáci jsou jejich přirozená potrava). Ale třeba to tak není…

Takže první rada nad zlato? Ano, jsou součástí přírody, to rozhodně, a teď je trochu usměrnit a zredukovat, ať se to na záhonech nemnoží jedna báseň. Smíšené záhony jsou pro ně ráj na zemi – mají stále vlhko, jsou dobře schovaní, nic je neruší, když nezobnou tady, tak zobnou vedle.

Začala jsem tedy zkoušet. Neosvědčilo se mi pivo v kelímku, který byl zároveň se zemí. Lógr na ně taky neměl extra účinek.

Nebudeme si nic nalhávat, úplně TOP v redukci slimáků jsou indičtí běžci. O pořízení jsem několikrát přemýšlela, ale u toho to taky skončilo. Asi jsem k chovu zatím nedospěla, ale co není, může v budoucnu být. Zatím se řídím těmito pravidly.

Zásady, kterými se řídím:

  • Ranní zálivka – půda do večera oschne a když to z nějakého důvodu nevyjde nebo rostlinky potřebují večer zalít, zaléváme opravdu jen ke kořenům
  • Do volného prostoru občas sypeme piliny, dřevní popel
  • Když mulčujeme trávou, dáváme ji tak, aby do večera uschla
  • Kolem sazeniček sypeme nahrubo nasekané skořápky od vajíček
  • Jednou za čas slimáky sbíráme
  • Součástí záhonů máme měsíčekaromatické bylinky, které jim nejsou po chuti, můžeme jimi záhon posypávat
  • Ze záhonu neodstraňujeme hlemýždě – živí se jejich vajíčky a extra škodu neudělají

Je mi jasné, že je úplně nevymýtíme, to snad ani nejde, ale snažíme se je držet na uzdě.

No a letos budu mít PREMIÉRU, zkouším jeden trik. Existují pásky, které se dávají na záhon, je to zábrana, kterou by slimáci neměli přelézt, ale protože mám malé děti a neustále se okolo záhonů ochomýtají, mám strach, aby se o to nepořezaly. Stále jsem vymýšlela, jak to udělat. Jako první byl nápad připevnit po obvodu zakroucený plech, něco jako venkovní parapet s okapničkou, ale cena mě vrátila zpátky na zem.

Na záhony jsem tedy připevnila pozinkované zednické rohy do výšky 20 cm a ještě je propletla měděným drátem, který by měl být pro slimáky nepříjemný. Tak tedy uvidíme, ale věřím, že to z větší části pomůže.

Hlavně bychom měli mít na paměti, že slimáci v půlce srpna začínají klást vajíčka!

Jestli s nimi máte problém a jsou na vaší zahrádce přemnožení, hecněte se a od konce června, kdy mají oplodňovací období, je pravidelně sbírejte, určitě se vám to vyplatí a další rok jich už tolik nebude.

Co s nimi uděláte po nasbírání, je už na vás, ale nedávejte si je na kompost, tam nepatří! Věřím, že by tam byli spokojení a vy po první rok také, při dobrém zásobování by se z místa nehnuli, ale kompostovým substrátem si je po zahradě opět roznesete.

„Pěstování nemusí znamenat krev, slzy a pot. Pěstuji vitální a zdravé plodiny jen za pomoci vyvýšených záhonů a základních zákonitostí přírody.“ Zajímá vás, proč takto pěstuji? dozvíte se zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.