Voda nad zlato aneb jak to zvládnout bez ní

Každý pěstitelský rok je prostě unikát. Loňská léta nám úrodu decimovali slimáci, letos díky suchu slimáci sotva vylézají, za to mravenci mají pré a na šťavnatých plodinách si založili velkochovy mšic. Proč by taky ne, když jim sucho nahrává do karet.

Zato pro spoustu zahrádkářů je toto počasí neudržitelné. Zalévají pitnou vodou z řádu, půda je vyprahlá, plodiny pomalu a jistě uvadají.

Nedávno, když jsem se byla projít, narazila jsem na krásnou rozkvetlou louku, životem se to tam jen hemžilo, radost pohledět. V hlavě mi šrotovalo, jak je možné, že i v době sucha tak krásně bují? Že by byla povadlá, ani omylem.

V tu dobu naše tráva byla spálená a vůbec nerostla, dokud se nezazelenal ořech, který svou velikostí dvůr zakrývá. Díky za něj. Hned je vidět, jak to má parádně příroda zařízené.

A přesně to je cílem smíšeného pěstování, napodobit přírodu jak v rozmanitosti, bezúdržbovosti, tak v zadržování vláhy. Když na záhonech vytvoříme vhodné podmínky, zdravá a humózní půda vodu s grácií zadrží.

Jak tedy nejlépe udržet vláhu v půdě?

Přesně jako ta louka. Mít úrodnou půdu plnou humusu, zajistit pokrytí záhonů, nemít holá místa, díky kterým záhony budou vysychat.

Při předjarním plánování se snažím zvolit vhodné sousedy tak, aby si kořenově ani růstově nekonkurovali. Samozřejmě je nemůžu nacvakat hned vedle sebe, každá plodina potřebuje svůj životní prostor.

Ale mým cílem je, aby v dospělosti zakrývaly celou plochu. Než rostlinky dorostou nebo když se někde něco nepovede podle mých představ a vzniknou holá místa, tak se snažím půdu zakrýt řízeným pěstováním a mulčováním.

Řízené pěstování

Řízeným pěstováním mám na mysli hýčkání měsíčku lékařskéhosadbu salátů do holých míst.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský miluju, společníka mi dělá na záhonu, v kuchyni i koupelně. Pro mě je to nepostradatelná bylina, na kterou nedám dopustit. Jednou jsem dostala semínka a od té doby se nemusím starat o jeho množení, na záhonech samovýsev funguje excelentně.

Nechávám ho vzejít, ani malé sazeničky nevytrhávám. Redukce přichází na řadu až když začne stínit nebo utlačovat jiné plodiny. Někdy ho stačí otrhat a někdy nekompromisně vytrhnu celou rostlinu. Ale v pokrývání půdy funguje parádně.

Sadba salátů

Salát je rychle rostoucí zelenina, která v podstatě zakrývá dost plochy a ještě k tomu se snadno zpracovává v kuchyni. Když mi vzniknou dočasně holá místa, hned ho tam cpu. Své místo má automaticky mezi natí cibule a pórkem.

Mulčování

Když vysetá semínka vzejdou a vidím, kde všude plodiny jsou, sypu do prázdných míst mulč, který mi pomůže v zadržování vody a zamezí růstu většiny plevelů. Letos s ním nešetřím, voda se díky teplému počasí odpařuje rychle a slimáci také moc nejsou vidět.Mezi zeleninu většinou sypu posekanou trávu a ve slabé vrstvě piliny. Jinak se dá použít sláma a jako doplněk hobliny. Do záhonů nedávám seno, obsahuje semena trav a zbytečně bych si zeleninu zaplevelila.Hlavní výhody mulčování vnímám ve stálém zúrodňování půdy, nevysychání zeminypodpoře mikroorganizmů, kterým tyto podmínky svědčí. A protože jsem občas zahradník lenoch, nemůžu zapomenout zmínit velké snížení plevelů na záhonu, pro mě je to obrovská úleva. Pletí mě totiž nebaví, asi je to ve mně zakořeněné z dětství, či co.♥Ať to děláte tak nebo tak, hlavní je, aby Vás práce, relax nebo odpočinek na zahradě bavil. Je jedno jestli každý den kleknete a plejete. Nebo chodíte s konvema a zaléváte od rána do večera, tedy když máte vodu, hlavně ať z toho máte radost a pěstování Vás naplňuje, to je to nejdůležitější.♥

Více o smíšeném a společném pěstování s bylinkami se dozvíte ZDE

 

„Pěstování nemusí znamenat krev, slzy a pot. Pěstuji vitální a zdravé plodiny jen za pomoci vyvýšených záhonů a základních zákonitostí přírody.“ Zajímá vás, proč takto pěstuji? dozvíte se zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.